Hodné obdarovávají, zlobidla postraší. Mikuláše a jeho družinu snad není třeba ani představovat. Znáte ovšem původ mikulášské nadílky?
Vyprávění o životě biskupa Mikuláše je naplněno štědrostí a řadou divů. I proto je svatý Mikuláš, narozený ke konci třetího století, jedním z nejuctívanějších světců. Stal se patronem právníků, studentů, rybářů, námořníků, lékárníků, ale také patronem dětí. A tak 5. prosince, v předvečer výročí své smrti, chodí tento vlídný stařec s plnovousem obdarovávat děti hodné a poučovat hříšníky. Jak ovšem přišel k této roli?
Jedna z nejznámějších legend, která se pojí ke svatému Mikuláši, vypráví o zadluženém otci a jeho třech dcerách. Aby dlužník mohl svůj dluh vyrovnat, poslal své dcery do nevěstince, aby mu pomohly se splácením. Když se o neblahém osudu rodiny dozvěděl biskup Mikuláš, zanechával dívkám v okně nadílku - zlaťáky, které dluh zaplatily a dívkám dokonce zůstalo dost i na věno. Odtud dost možná vznikla dodnes známá tradice mikulášské nadílky. Mikuláš pomohl takto podle legend dalším dívkám, které čekal podobný osud, a tak se stal i patronem prostitutek. Až po nějakém čase se k němu přidala poměrně velká družina. Stávalo se tak zejména na vesnicích, kde do značné míry přetrvávaly pohanské rituály a zvyky. Zde byl Mikuláš součástí velkého masopustního průvodu jako celá řada dalších podivuhodných bytostí. Snahou církve bylo pokřesťanštit pohanský svět, ten se ovšem nedal snadno. Časem se z celého průvodu vydělili během 19. století anděl s čertem. A tak tato trojice chodí v adventním období k dětem dodnes.